Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 10112258



*

nr 1011 2258


Pigtittare

höjd: 65 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 januari 2016
kl 18:51:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/1 19:52:54 1      100 kr
11/1 16:58:28 2      Vinnande bud
11/1 17:00:16 1      200 kr
11/1 17:00:16 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 20:53
  • 6789 Bordsprydnader
    2 st, Orientaliska. Längd: 20,5-29, höjd: 21-24 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 18:40




Ladda ner broschyr